UIL Texas Link

Ready Writing State Qualifier - Sydney Payne

2019
Congressional Debate 2nd Place State Winner - Dayton Thomas

Editorial Writing State Qualifier - Sydney Payne

Science State Qualifier - Chloe Coffee

2018
Ready Writing State Qualifier - Matthew Payne

2017
Lincoln Douglas Debate State Champion -Ian Snyder

Congress 5th Place Medalist - Jacey Pridgen

Top Presiding Officer in Congress - Jacey Pridgen

CX Bronze Gavel Award - Grace Dickens

2016
Accounting State Champion - Cynthia Welch

Current Events 3rd Place Medalist - Alden Marshall

Richards
RichardsUIL

 

 

UIL Academic Coordinator

 

Chelsey Richards

ACCOUNTING

Coach: Karli Sutton

Karli Sutton - Know Your Impact 2018

RESOURCES:

ACHIEVEMENTS

2018
District: District Champions
1st, 2nd and 3rd Place Finish
1st Place Team Finish
Regionals: Regional Qualifier
8th Place Finish


2017
District:
3rd and 4th Place Finish
2nd Place Team Finish
Regional Qualifier

2016
District: 2nd Place Finish
Regionals: Regional Qualifier
1st Place Finish (Regional Champion)
State: 1st Place Finish (State Champion)

CALCULATOR APPS
Coach: Rachel Griffin

Rachel Griffin (@RGriffinMHS) | Twitter

ACHIEVEMENTS

2021
District:
4th & 5th Place Finish
2nd Place Team Finish

2019
District:
6th Place Finish
3rd Place Team Finish


2018
District: 
District Champions
2nd and 3rd Place Finish
1st Place Team Finish
Regionals: Regional Qualifier
9th Place Finish


2017
District: 
District Champions
2nd and 4th Place Finish
1st Place Team Finish
Regional Qualifier

2016
District:
5th & 7th Place Finish
2nd Place Team Finish

2015
District:
6th, 7th & 8th Place Finish
2nd Place Team Finish

COMPUTER APPS

Coach: Karli Sutton

 Karli Sutton - Know Your Impact 2018

Comp Apps

ACHIEVEMENTS

2021
District:
1st, 2nd and 3rd Place Finish
Regionals: Regional Qualifier

2019
District:
1st, 5th and 8th Place Finish
Regionals: Regional Qualifier
5th Place Finish 

2018
District:
2nd, 4th and 6th Place Finish
Regionals: Regional Qualifier
5th and 7th Place Finish 
Alternate for State

COMPUTER SCIENCE

Coach: Chelsey Richards

2019awards

ACHIEVEMENTS

2021
Regional Qualifiers
District:  
District Champions
1st Place Finish (Logan)
6th Place Finish (Seth)
1st Place Team Finish

2019
Regional Qualifiers
District: 
District Champions
1st Place Finish (Conner)
5th Place Finish (Logan)
1st Place Team Finish

2018
District: 5th Place Finish
2nd Place Team Finish

COPY EDITING

Coach: Christine Robinson

 

      

ACHIEVEMENTS

2021
District:
4th and 6th Place Finish

2018District:
3rd Place Finish
Regionals: PILOT YEAR (DOES NOT ADVANCE)

ACHIEVEMENTS

2021
District:
3rd, 5th and 6th Place Finishes
2nd Place Team Finish

2019
District:
4th and 5th Place Finish
3rd Place Team Finish


2018
District:
5th Place Finish
2nd Place Team Finish

LITERARY CRITICISM 
Coach: Stephanie Bergren

Mabank Independent School District

ACHIEVEMENTS

2021
District:
5th Place Finish

2018
District:
7th Place Finish

MATHEMATICS
Coach: Nicci Romero

ACHIEVEMENTS

2021
District:
3rd and 5th Place Finish
2nd Place Team Finish

2018
District:
7th and 8th Place Finish

2016
District:
2nd and 4th Place Finish
2nd Place Team Finish
Regionals: Regional Qualifier   

NUMBER SENSE
Coach: Mary Ann McDowell

ACHIEVEMENTS

2018
District:
5th, 7th and 9th Place Finish

2017
District:
9th Place Finish

2016
District:
5th Place Finish

ACHIEVEMENTS

2021
District:
2nd, 3rd, and 4th Place Finish
2nd Place Team Finish
Regionals: Regional Qualifier
State: State Qualifier

2019
District:
1st and 4th Place Finish
Regionals: Regional Qualifier
State: State Qualifier

2018
District:
2nd and 3rd Place Finish
Regionals: Regional Qualifier
1st Place Finish (Regional Champion)
State: State Qualifier

 

SCIENCECoach: Kristi McKee Cookston

Contact Me

ACHIEVEMENTS

2021District: 
District Champions
1st, 3rd, 5th and 6th Place Finish
Top Physics Scorer
1st Place Team Finish
Regionals:
Regional Qualifier
4th Place Team Finish

2019
District:
2nd and 5th Place Finish
Top Physics Scorer
Top Chemistry Scorer
2nd Place Team Finish
Regionals:
Regional Qualifier
5th Place Finish
Top Chemistry Scorer

2018
District:
District Champions
1st and 4th Place Finish
Top Chemistry Scorer
Top Chemistry Alternate
1st Place Team Finish
Regionals: Regional Qualifier
8th Place Finish

2017
District:
10th Place Finish
Top Chemistry Scorer
Regional Qualifier

2016
District:
8th Place Finish
Top Physics Scorer Alternate  

SOCIAL STUDIES
Coach: Jody Comer 

ACHIEVEMENTS

2021
District:
6th Place Finish

2018
District:
8th Place Finish

2017
District:
6th and 9th Place Finish

2016
District:
7th Place Finish

SPELLING & VOCABULARY
Coaches: Jody Comer and Chelsey Richards 

Jody Comer - Know Your Impact 2019   Richards  

ACHIEVEMENTS

2021
District:
5th Place Finish

2018
District:
6th Place Finish   

Press ENTER key to focus on the active panel

SCROLL DOWN TO SEE WHAT EVENTS WE OFFER

Speech and Debate club meets every Tuesday and Thursday after school.  

FAQs

1. What is Speech and Debate?
Speech and Debate consists of a team of students who travel weekly to compete in competitions throughout Texas.

2. What makes Speech and Debate different from Academics?
Speech and Debate can last all day. We do not study for or take test. We do write, read, debate, orate (speak), and eat! Because we basically "perform," we wear suits (or dress up). 

3. What if I don't have a suit or dress clothes?
No worries! We always help students get clothes as needed.

4. Is there anything else I have to buy?
Nope! Our administration generously supports our entire UIL team which allows us to support you!

5. Do I have to be in the class to be on the team?
Not at all. I am available most days after school. Just let me know when is best for you, and we can work around your schedule.

Other questions not answered?
Click here to email me.

LINCOLN DOUGLAS DEBATE
Coach: Julie Haldeman

  • Single person debate
  • Also known as LD
  • Debate over one topic in the Fall and a new topic in the Spring using evidence and analysis 
  • From UIL: "[a]n oral one-on-one argumentation in which debaters attempt to convince the judge of the acceptability of their side of a proposition with a communicative style of delivery. "

See Cross Examination Debate for a comparison.

ACHIEVEMENTS

2017

District

3rd Place Ian Snyder

 Regionals:

1st place Ian Snyder

 State:

State Champion Ian Snyder

2018

District

2nd Place Chloe Jeffcoat

3rd Place Dylan Thomas

4th Place Sierra Rudman

 Regionals:

   8th Place Dylan Thomas

2019

District

2nd Place Sierra Rudman

3rd Place Dylan Thomas

 Regionals:

  8th Place Dylan Thomas

CROSS EXAMINATION DEBATE
Coach: Julie Haldeman

  • 2 person debate
  • Also known as Policy Debate
  • Debate over one topic using evidence and analysis 
  • From UIL: "The purpose of this contest is to train the student to analyze a problem, conduct thorough and relevant research, and utilize principles of argument."

See Lincoln Douglas Debate for a comparison.

ACHIEVEMENTS

2018

District

3rd Place Jacob Vander Wyst and Steven Payne

2019

District

3rd Place Alyssia Anguiano and Madison Hartnett

4th Place Zane Mullins and Jakob Sauve

EXTEMPORANEOUS SPEAKING
Coach: Julie Haldeman

INFORMATIVE SPEAKING

  • Single person speaking event over a state, national, or international topic
  • Also known as simply Informative
  • Informative (NOT persuasive) speech lasting no more than 7 minutes
  • From UIL: "The purpose of this contest is to stimulate an active interest in current affairs at the state, national and international levels, and to teach the student to present extemporaneously in a clear and impartial manner the facts about a subject as they appear in the best available sources of information."

ACHIEVEMENTS

2018

District

3rd Place Carson Rist

2019

District

6th Place Noah Vander Wyst

PERSUASIVE SPEAKING

  • Single person speaking event over a state, national, or international topic
  • Also known as simply Persuasive
  • Persuasive speech lasting no more than 7 minutes
  • From UIL: "The purpose of this contest is to stimulate an active interest in current affairs at the state, national and international levels, and to teach the student to present extemporaneously in a clear and impartial manner the facts about a subject as they appear in the best available sources of information."

ACHIEVEMENTS

2018

District

3rd Place Dayton Thomas

2019

District

3rd Place Dayton Thomas

Press ENTER key to focus on the active panel

CONGRESSIONAL DEBATE
Coach: Julie Haldeman

  • Single person debate
  • Also known as Congress
  • Debate in one room with up to 24 "Representatives" 
  • Speeches: 3 minutes maximum; Question periods 1-2 minutes
  • Speeches pre-written over student created legislation
  • From UIL: "The purpose of this contest is to encourage the student to 2 understand real-world social and political policies debated within the framework of a legislative 3 body modeled after the United States Congress, with formal discourse guided by parliamentary 4 procedure."

ACHIEVEMENTS

2018

 Regionals:

6th Place Dayton Thomas

2019

 Regionals:

2nd Place Dayton Thomas

 

 State:

2nd Place Silver Medalist Dayton Thomas

20

ORAL INTERPRETATION
Coach: Rayshel Horton

  • Single person performance reading from a pre-cut piece 
  • Also known as Interp
  • Choose between Prose or Poetry
  • Performances lasting no more than 7 minutes
  • Pieces complied from student preference
  • From UIL: "The purpose of this contest is to encourage the student to understand, experience and share poetry through the art of oral interpretation."

Resources including Prose/Poetry Categories can be found at: 

UIL Academics Oral Interpretation Website

Press ENTER key to focus on the active panel

UIL JOURNALISM
Coach: Carol Countryman 

Contact Me

RESOURCES:

UIL Academics Website

Events:
Editorial Writing
Feature Writing
Headline Writing
News Writing 

ACHIEVEMENTS

2021DISTRICT:
Editorial: 2nd, 3rd and 6th Place Finish
Feature: 2nd, 4th, and 5th Place Finish
Headline: 3rd and 5th Place Finish
News: 5th and 6th Place Finish

2019DISTRICT:
Editorial: 1st and 4th Place Finish
Feature: 4th Place Finish
Headline: 3rd Place Finish
News: 3rd Place Finish
REGIONAL:
Editorial: Regional Qualifier
2nd Place Finish 
STATE QUALIFIER
News: Regional Qualifier
4th Place Finish

ONE ACT PLAY
Coach: Rayshel Horton

Horton

OAP Resources
Press ENTER key to focus on the active panel